Z wielkim żalem informujemy, że w nocy z 22 na 23 lutego br. odszedł nasz kolega, wieloletni pracownik Katedry Automatyzacji Napędów i Robotyki dr inż. Andrzej Przytulski.
Był adiunktem w Katedrze Automatyzacji Napędów i Robotyki (oraz nauczycielem kontraktowmy w opolskim Zespole Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki) był absolwentem obu opolskich uczelni (ówczesnych WSP i WSI), doktoryzował się w Technische Hochschule Ilmenau zaliczającej się obecnie do jednego z najlepszych europejskich uniwersytetów technicznych (dwa razy 6 miejsce w rankingu UE). W pracy doktorskiej zajmował się przekształtnikami energoelektronicznymi do napędów berlińskich s-banów, czyli szybkiej kolejki miejskiej. Dr Andrzej Przytulski w swoich pracach badawczych skupiał się na dwóch obszarach. Pierwszy dotyczył oddziaływania pola elektrycznego na organizm człowieka, drugi to historia elektrotechniki, dyscypliny naukowej liczącej sobie ok. 150 lat.
W przypadku badania wpływu pola elektrycznego na organizm człowieka, poza pra-cą badawczą i publikacyjną, dr Andrzej Przytulski pełnił rolę eksperta i często moż-na go było zobaczyć w programach regionalnej telewizji, kiedy komentował różne zjawiska i wydarzenia z tym związane. Jednak Jego prawdziwą pasją było wyszuki-wanie biografii sławnych elektryków pochodzących ze Śląska, jak np. Georga grafa von Arco, Waltera Reichela, czy Fritza Emde. W poszukiwaniu śladów ich dokonań wertował stare gazety i publikacje, odwiedzał archiwa i miejsca, w których mieszkali i pracowali. Efektem tych penetracji były artykuły publikowane w czasopismach na-ukowych, w których przybliżał dokonania wybitnych, wywodzących się ze śląskiej krainy specjalistów. Ostatnie prace dra Andrzeja Przytulskiego dotyczyły oddziały-wania sieci 5G i opublikowane zostały w Przeglądzie Elektrotechnicznym.
Dr inż. Andrzej Przytulski zdobył prestiżową nagrodę im. profesora Mieczysława Pożaryskiego za cykl artykułów poświęconych skutkom wywołanym w ciele czło-wieka przez różne rodzaje pola elektromagnetycznego, opublikowanych w Śląskich Wiadomości Elektrycznych.
Był członkiem wielu organizacji jak SEP, PTETiS. Zawsze aktywnie włączał się w organizację dni elektryki w naszej Uczelni – wygłaszając bardzo ciekawe wykłady.